İçeriğe geç

Senin için…

Last updated on Mart 13, 2020

Her şey 13.8 milyar yıl önce başladı. Öncesinde hiçbir şey yoktu. Gerçi öncesi diye bir şey de yoktu. Çünkü zamanda o an da var olmuştu… Bir patlama veya ani bir genişleme, yokluktan, hiçlikten,hiçbir şeyin potansiyelinin dahi olmadığı bir hiçlik tabi, sonucunda oluştu.

big-bang-theory

İlk zaman olan Planck zamanı 10 üzeri -42. saniyeye kadar süren dönemdir ve bu dönemde evrenin dört temel kuvvetinin birleşik bir kuvvet olabileceği düşünülüyor. Ama biz bu dönemi normal fizik yasaları ile açıklayamıyoruz.

Planck döneminden sonra kütleçekimi diğer kuvvetlerden [ki bunlar, güçlü kuvvet(gluonlar ve kuarklar arasındaki etkileşimdir), zayıf kuvvet(ki atomdaki kararsızlığı,elektronegatifliği sağlar), elektomanyetik kuvvet(maddelerin oluşmasını sağlar)] ayrıldı ve bu dönemde “Şişme Dönemi” dediğimiz dönem başladı ve 10 üzeri -12 saniye sürdü.
Bu zaman çok kısa olmasına rağmen, ki 10 üzeri -12 demek 0,000000000012 demektir ve biz insanlar ancak 0,001 birlik bir zamanı algılayabiliriz, evrenin hacmi ilk halinden 10 üzeri 50 kat daha artmıştır.
Bu dönemde sıcaklık 10 üzeri 32 Kelvinden,ki 1 Kelvin 273 derecedir, 10 üzeri 16 Kelvine düşmüş ve ilk madde olan kuarklar, leptonlar ve bunların karşıt parçacıkları oluşmuştur.

Sıcaklığın 10 üzeri 13 Kelvin’e düştüğü ki 10 Trilyon Kelvin yapar, bu da 2730 trilyon derece yapar, güneşin çekirdek sıcaklığı sadece 15 milyon derecedir, aradaki farkı görebiliyor musunuz?, sadece 10 üzeri -6. saniyedeyiz daha. Bu zaman diliminde kuarklar birleşerek öteki parçacıkları oluşturmaya başladı.

1.saniye de ise sıcaklık 10 milyar Kelvine düştü ve elektronlar,nötrinolar oluştu. Kuarklar üçlü, uud,ddu gibi,gruplar oluşturarak proton ve notronları oluşturdular.

history.bigbang

Ve tatam ilk atomumuz olan Hidrojen (H) hazır. Sonrasında izotopu olan döteryum,sonrasında ise Helyum(He) ve Lityum(Li) oluştu. Artık evren iyice genişlemeye başladı.

İlk elementlerin oluşumundan sonra çok uzun bir süre evren genişlemeye ve soğumaya devam etti.100.000 yıl sonra evren madde ve ışınım açısından zengin hale geldi.300.000 yılında sıcaklık 3000 Kelvin’e düştü.Sonra gazlar yoğunlaşarak gök cisimleri oluşmaya başladı.

Evren 4 milyar yaşına ulaştığında yıldızlar ve galaksiler oluşmaya başladı.Evren 9,2 milyar yaşına geldiğinde ise Güneş sistemi oluştu.

Dünyamız sadece 4,5 milyar yaşında. Ve tam bu sıralarda Theia gezeni dünyaya çarpmış ve bir parçası koparak Ayı oluşturmuştur.

Canlılar ve canlılığa geçelim…

84263996_life-on-earthjpg

4.1 milyon yıl önce bilinen ilk mineral Zirkon ortaya çıkmış.

84893374_zircaojpeg
Ki bu dönemde atmosfer ve okyanuslar oluşmaya başlamıştır.

3,9 milyar yıl önce ise ilk prokaryot yapılar uzaydan gelen meteorlar sayesinde dünyaya yayılmıştır.

3 milyar yıl önce ise fotosentez yapan siyanobakteriler ortaya çıkmış ve ilk defa oksijeni üretmişlerdir. (Ek bilgi, bu dönemde Ay dünyaya hala çok yakındır ve gel-gitler sebebiyle 300 metrelik dalgalar oluşabiliyordu.)

1.8 milyar yıl önce ise prokaryotlardan ilk defa ökaryot hücreler evrimleşmiştir. Zarlı organelleri ve hücre zarı olan daha çok gelişmiş bir hücredir aslında ökaryot hücre.

hucre_yapisi

1.8 milyar yıldan 630 milyon yıl öncesine kadar yine canlılık çeşidi artmış, protoozoalar,dinoflagellatlar, protistalar ortaya çıkmış ve ilk eşeyli üreme olmuş. Aynı zamanda Rodinia adlı süper kıta da yine bu aralıkta oluşmuştur. Aynı zamanda buzul çağı da bu aralıkta yaşanmış ve 630 milyon yıl önce sona ermiştir.

550 milyon yıl öncesine kadar ki olan dönemde ise sölenterler,mantarlar ortaya çıkmış.Tarakgiller,süngerler, anhozoalar evrimleşmeye başlamıştır.Ayrıca oksijen seviyesi artarak ozonu oluşturmuş, canlılar radyasyondan korunduklarından artık denizden karaya geçişe başlamışlardır.
Ve yassı solucanları bu dönemin sonlarında ortaya çıkmış ve beynin ilk ilkel örneklerini görüyoruz.
Ve bu dönemden birkaç milyon yıl sonra o ilginç dönem olan “Kambriyen Dönemi” meydana gelmiştir.Canlı çeşitlilği inanılmaz bir derecede artmıştır.

550 milyon ile 215 milyon yıl öncesi dönemde ise kısaca; ilk omurgalılar,ilk çenesiz(kıkırdak yapılı) balıklar,ilk Kordalılar,kolsu bacaklılar,ilk konodontlar görülmüştür. İlk karasal bitkiler ise iyice yayılmış ve tüm bölgeleri işgal etmeye başlamışlardır.
Yine bu dönemde, ilk akrepler, damarlı bitkiler, zırhlı balıklar, ve ilk karada omurgalı dört bacaklı canlılar vs.

Bu dönemin en önemli olayı ise “Tiktaalik” adındaki canlının yaşamasıdır. Bu canlı denizden-karaya geçişin başlangıcını göstermektedir. Kısaca ayaklı balık diyebiliriz. Bu arada bu bir anlık değil 10 milyon yıllar süren bir zamanı kapsar.

tumblr_m467vffaOR1r4zy85o1_1280

Köpekbaklıkları,böcekler,tohumlu bitkiler yine bu dönemde ortaya çıkmıştır. Akla gelen soru şu: Neden denizden karaya çıkmak istemişlerdir? Çünkü tüm canlılar denizlerdeydi ve rekabet olabildiğince fazlaydı. Halbuki karalar işgal edilmeyi, bekliyor ve rekabetsiz ortamlardı.

Sonra ne oldu, amfibiler ortaya çıktı. Yani akciğer solunumu yapan 4 bacaklı hayvanlardır.Ama hala yumurtalarını denizlere bırakmak zorundaydılar ve karaya bırakmaları yaklaşık 10 milyon yıl sürecektir.Yine bu dönemde eğrelti otları ve yengeçlerde ortaya çıkmıştır.

İlk dinozorlar da yine bu dönemde ortaya çıkmıştır. Yiyecek bolluğu nedeniyle hem otçul dinozorların hemde etçillerin boyu giderek büyümüştür. Jurassic Park’ta ki boynu acayip uzun ve gövdesi kocaman yuvarlak olan Sauropod geliyor akla.

fig12-life-restoration

Ve geldik 215 milyon yıl öncesine. İlk memeli hayvan bu dönemde görülmektedir.
Su samuruna benzyordu aslında bu memeli. Adı da Eozostrodon’tır.

195 milyon yıl öncesine kadar ki zamanda ise uçan dinozolar, kelebekler ortaya çıkmıştır. Birde mercan resifleri.

İlk vatozlar,ilk plesantalı memeli,ilk kan emici böcekler, kuşların atası sayılan canlı,bence en güzeli iki ayaklı dinozor olan Terapod’lar,kapalı tohumlu yani çiçekli bitkiler,tatlı su kaplumbağaları, ilk fare türü, ilk ornitoreng, yaşamış en büyük etçil hayvan olan Tyrannosaurus, ilk arılar, karıncalar vs gibi canlılar ortaya çıkmıştır.

Tyrannosaurus_Rex_Holotype

65 milyon yıl öncesine geldiğimizde ise Tersine Yok Oluş diye bildiğimiz, 10 kilometre çapındaki o lanet gökytaşının dünyaya çarpmasıyla tüm canlıların yarısından fazlası yok olmuştur. Dinozorlar da…

55 milyon öncesinde ise, papağanlar,serçeler,denizde yaşamaya adapte olmuş balinalar, fillerin, tek toynaklı ve çift toynaklı canlıların ilk ataları, aynı zamanda uçan memeli olan yarasaların da ilk atası yine bu dönemde ortaya çıkmıştır.

35 milyon yıl öncesine geldiğimizde ise köpekler,yabandomuzları,kartal ve şahinlerin ataları da bu dönemde ortaya çıkmıştır.
Ve yaşamış en büyük memeli hayvan olan tumblr_m5jz3u9e9l1qkx6rio1_1280 (1) Paraceratherium da bu dönemde yaşamıştır.

1 milyon öncesine kadar olan bölümde ise, yengeçler,ıstakozlar, keseli memeliler, gergedanlar, renk körü maymunlar, geyik ve zürafalar, mamut,kangurular, orangutanlar, tüm dünyaya hızla yayılan çimen, yılanlar, goriller, atların ataları da bu dönemde ortaya çıkmış. Belki de en önemli olayı dört ayaklı Afarensiz’in iki ayak üzerinde yaşamaya başlamasıdır.

Yine armodiller, vampir yarasalar,ayılar, ve şu buz devrindeki kaplana benzeyen etçil hayvan Smilodon da bu dönemde yaşamıştır. Homo Habilis ki evrimciler ilk insan atası derler. Bunun yanında bunun eniştesinin görümcesi olan Homo Erectus da bu dönemde yaşamıştır. Ve ilk taş aletler yine bu dönemde kullanılmıştır.

Yine ilk defa bu dönemde ateş kontrol altına alınmıştır.

Bundan 350 bin yıl önce ise Neandertal evrimleşmiştir.

160 bin yıl öncesinde, ilk defa su aygırlarını öldürülmüş, ölüm sonrası ritüeller sergilenmiştir.

Ve geldik Havva’ya. 150 bin yıl önce, Lucy i izleyenler hatırlar o sahneyi, yaşamış olan Mitokondriyal Havva.

50 bin yıl önce ise ilk insanlar Afrika’dan çıkarak diğer bölgelerde koloniler kurmaya başlarlar. Ve karşılaştıkları Neandertalleri yok etmeye de başlarlar. Gerçi gördükleri her şeyi yok etmeye başlar bu Modern İnsanlar. Öyle düşünüyorum ki bunlar emperyalist görüşleri olan modern görünümlü angutlardır. Gerçi o zamanlar angut var mıydı ki ?

people_white_background_blurred_motion_80416_2048x1152

30 bin yıl öncesinde ise modern insan tüm Neandertalleri yok eder.

10 bin yıl öncesinde ise son kıllı mamut soyu da tükenir.

4500 yıl önce ise son mamut türü de yok olur.

1627 de evcil sığırların atası olan canlı da yok olur.

1936 da ise ilk keseli hayvan türlerinden biri olan Thylacinler Tazmanya hayvanat bahçesinde koruma altına alınmayarak tarihten silinmiştir.

Ve geldik 0 noktasına. 2016…

İlk prokaryot canlıdan bize gelen bir serüven. Veya Adem’den bize. Farketmez sonuçta bir şekilde varız ve burdayız. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılardan daha zekiyiz ve bunu onları katlederek,emir altına alarak,yaşam alanlarını yok ederek gösteriyoruz. Bugüne kadar hiçbir canlı biz kadar tehlikeli olmadı.
Hiç bir hayvan bizim türümüz kadar doyumsuz olmadı. Evet o etçil ve acımasız dinozorlar bile doyduğunda bıraktılar avlanmayı. Ama biz doymayı bir türlü öğrenemedik. Üstelik bunu övünme aracı olarak kullanmaktayız.

Tarih:Fikir