İçeriğe geç

Nobel Ödüllü Fizikçi’den Herhangi Bir Konuda Ustalaşmanın 3 Basit Adımı

Last updated on Aralık 16, 2016

rtr3ufho-e1480521872373

“Ben her zaman iyi bir ögrenen degildim. Ögrenmenin, tamamen bunun için harcadiginiz saatler ile ilgili oldugunu düsündüm. Ama sonra  hayatimi degistiren bir sey kesfettim.”

Ünlü Nobel Ödüllü fizikçi Richard Feynman, ‘bir seyi bilmek‘ ve ‘bir seyin adini bilmek‘ arasindaki farki anladi ve bu onun basarisinin en önemli nedenlerinden biri.

Feynman tesadüfen, bir şeyi herkesten daha iyi anlamasını sağlayan bir formul buldu.

Bu teknige Feynman Teknigi denir ve herhangi bir seyi derin ve hizli ögrenmenize yardimci olur. Konu veya herhangi bir kavram, ne ögrenmek istediniginizin bir önemi yok. Sadece bir sey seç ve basla. Feynman Teknigi her sey için ise yarar. Ve hepsinden de önemlisi, uygulanmasi inanilmaz derecede basit.

Oldukça gülünç dimi?

Bu sadece mükemmel bir ögrenme metodu degil ama ayni zamanda farkli bir düsünme biçimi. Izin verin açiklayayim: Feynman Teknigi‘nin üç adimi var.

richard-feynman

 

1) Bir Çocuga Ögret

Bos bir kagit parçasi çikarin ve ögrenmek istediginiz konuyu en üste yazin. Sonra da sanki bir çocuga ögretecekmissiniz
gibi o konuda bildiklerinizi yazin.Tabi bu çocuk akilli,zeki ve akli basinda yetiskin bir arkadasiniz olmayacak. 8 yasindaki gibi biraz kelime, çok basit kavram ve fikirleri anlayabilecek olmasi yeterli.

Birçok insan anlamadigi bir seyi, karisik cümle ve jargonlarla maskelemeye egilimlidir. Problem su ki sadece kendimizi kandiriyoruz çünkü ne anlamadigimizi bilmiyoruz. Buna ek olarak jargon kullanmak(yani saasali cümleler,kelimeler,kavramlar kullanmak, belki de cümlelere fular takmak), bu anlamayışımızı daha dogrusu bu yanlis anlayisimizi bizi etrafimizdakilerden gizliyor. Bir çocugun anlayabilecegi sekilde bastan sona bir fikri yazdiginizda(ipucu: sadece en yaygin kelimeleri kullanin), kendinizi kavrami daha derin bir seviyede ögrenmeye ve iliskileri ve fikirler arasindaki baglantilari daha basit bir sekilde kurmaya zorlarsiniz. Eger mücadele ederseniz nerede bosluklar ve eksiklikleriniz oldugunu rahat bir sekilde görebilirsiniz.
2) Gözden Geçirme

Birinci asamada, unuttugunuz önemli bir sey varsa, onu açiklayamamıyor ya da önemli bir kavrami basitçe baglamlandirmakta
zorluklar çekiyorsaniz kaçinilmaz olarak bilginizin eksik oldugunu görürsünüz. Aslinda bu, bilginizin sinirini/eksikligini kesfetmeniz için biçilmez bir kaftandir. Yetkinlik, yeteneklirinizin sinirlarini bilmektir ve siz de demin bir tanesini kesfettiniz.
Iste burasi ögrenmenin basladigi yerdir. Artik nerede eksiginiz oldugunu biliyorsunuz, kaynak/materyal/kitap/dökümanlariniza geri dönün ve basit bir sekilde açiklayabilene kadar tekrar ögrenin. Anlayisinizin sinirlarini belirlemek, yapacaginiz muhtemel hatalari da sinirlar ve bilgiyi uygularken basari sansinizi arttirir.

3) Organize Edin ve Basitlestirin

Artik elinizde hazirlanmis birtakim notlariniz var. Kaynak/materyal/kitap/dokümandan yanlislikla bir jargon almadiginiza emin olun.
Onlari basit bir sekilde hikayelendirin. Onlari yüksek sesle okuyun. Eger açiklamaniz yeteri kadar basit degilse veya kafa karistirici gibi duruyorsa, demek ki hala biraz daha çalışmanız gerekiyor.

4) İletin

Eğer gerçekten anladığınızdan emin olmak istiyorsanız, birisini bulun ve ona anlatıp anladığınızdan emin olun.(Bu kişi konu hakkında çok az bilgisi olan veya 8 yaşında biri olabilir). Bilginizi test etmenin en iyi yolu onu bir başkasına aktarmaktır.

Feynman’ın yaklaşımı sezgisel olarak zekanın büyüme olduğuna inanır, ki bunu Carol Dweck( Kalıplaşmış zihniyet ile gelişme zihniyeti
arasındaki farkı güzel bir şekilde anlatan kişi, hatta şurda o teyzenin TED konuşması,  not yet)’ın çalışması ile de güzelce birleştirir.

*Bu yazı ilk çeviri çalışmamızdır. Eminim hatalar veya eksiklikler vardır. Orjinal metinden okumak isteyenler şuraya, bu ve benzeri konularda daha çok bilimsel çalışma ve yazı için ahanda şuraya bakın.

Not: Populer Science dergisinin bu ay ki sayısında güzel bir yazı vardı: Beyninizi Hackleyin. Kısa bir süre içinde taslak olmaktan çıkarıp siz değerli okuyucularla buluşturmayı hedefliyoruz.

Tarih:Bunları Biliyorsun(!)